6 основни продукта за подобряване на хормоналните нива

Нашето настроение, външен вид и здраве са пряко зависими от баланса на хормоналната ни система! Ако хормоналният фон започне да се проваля, се появяват проблеми със здравето и настроението: умората и раздразнителността се увеличават, появява се излишното тегло и имунитетът отслабва.

Можете да повлияете на хормоналния баланс, като промените хранителните си навици.

Какви храни трябва да се консумират по-често?

Броколи

Броколи е много здравословно. Съдържа витамини, микроелементи, както и ненаситени мастни киселини. Броколите са просто незаменими в диетите, защото 100 грама съдържат само 30 килокалории. В допълнение, това зеле повишава нивата на естроген, което се отразява на здравето на косата и ноктите. Препоръчваме да включите този здравословен зеленчук в ежедневната си диета.

Авокадо

Авокадото е много висококалоричен плод: 100 грама съдържат около 208 килокалории. Въпреки това, диетолозите по света препоръчват включването му във всяка диета като източник на незаменими мастни киселини за отслабване. В него има много микроелементи, минерали и витамини. Авокадото повишава нивата на прогестерон и естроген, които имат положителен ефект върху здравето на кожата. За нормализиране на хормоналния баланс се препоръчва да се яде 2-3 авокадо на седмица.

Сьомга

Сьомгата съдържа хранителен протеин и е източник на омега-3 ненаситени мастни киселини, които изграждат пълноценни клетъчни мембрани, позволявайки на хормоните да достигнат дестинациите си, а също така са пряко участващи в синтеза на стероидни и полови хормони. В допълнение, сьомгата съдържа фосфор, от който тялото се нуждае за изграждането на здрави кости и зъби, както и витамини D, B6 и B12, селен и магнезий. За да подобрите хормоналния фон, сьомгата се препоръчва да се яде два пъти седмично.

Киноа

Тази зърнена култура влезе на мода сравнително наскоро, но може да се нарече еликсир на младостта. Киноа понижава кръвната захар, нормализира холестерола и поддържа нормалните нива на андрогенните хормони. Освен това има успокояващ ефект върху организма, премахва токсините и предотвратява развитието на сърдечно-съдови заболявания. Киноа се препоръчва да се включва в диетата поне 2 пъти седмично. Преди готвене е препоръчително да я изплакнете и накиснете няколко часа.

Яйчни жълтъци

Яйчните жълтъци са най-богатият източник на важни елементи. Те съдържат мелатонина, необходим за изграждането на нови клетки, омега-6 и омега-3 мастни киселини. Жълтъците нормализират дейността на сърдечно-съдовата и нервната система, помагат на организма да се бори с алергии и възпаления. Препоръчва се да се включва 1 жълтък на ден в диетата.

Бадеми

Бадема е краля сред ядките. За неговите ползи се знае от дълго време, така че той се използва широко в медицината и готвенето. Той има фибри, които имат благоприятен ефект върху храносмилането, много витамини и минерали. Почиства добре кръвта и премахва жлъчката. Освен това повишава хормона адипонектин, който спомага за подобряване състоянието на кожата. Препоръчва се да се яде 10-11 бадема дневно и да се използва като подправка за подобряване на вкуса на ястията.