Как се използва кокосовото масло в козметиката?
За да поддържат красотата и младостта, жените все повече избират естествени съединения. Кокосовото козметично масло днес се счита за ефективен продукт за грижа за лицето и тялото. За тази цел се използва нерафиниран продукт.
Това се дължи на факта, че с нежно лечение уникалната формула на пулпата на ядката се запазва и кожата получава ценни витамини и минерали.
В допълнение, кокосовото масло овлажнява добре, омекотява грубите участъци, премахва възпалението и други естетически дефекти. Козметиците препоръчват да го използвате в чистата му форма, в състава на маски и кремове.
Технология на производство
Качеството на продукта се определя от методите за обработка на екзотичния плод. Производителите използват студени и горещи методи. Първият се основава на смилане и изваждане на пулпата на гайка при ниска температура.
При този подход естествените компоненти се запазват изцяло. Това се доказва от маркировката „Extra virgin“, която се прилага само за продукти от най-високо качество със свободна киселинност до 0,8%. Когато се използва горещата технология, копрата се суши в камери, пресова се или се извлича масло с помощта на химическо вещество (хексан), което се филтрира многократно. След това тя претърпява рафиниране, върху опаковката пише „рафинирано“. Това означава, че поради добавянето на киселини и натриев хидроксид той се пречиства: от минерални соли; фосфолипиди; аминокиселини; натурални парфюми.
Качествени разлики на готовия продукт
След обработката рафинираното кокосово масло придобива деликатна текстура, плавност, белезникав оттенък и прозрачност. Искам да подчертая, че в сравнение с аналога, който не е претърпял дезодориране и избелване, той е по-нисък в съдържанието на активни компоненти и по-малко полезен за кожата. В студено пресовано масло без рафиниране химичният състав остава непроменен.
В продажба се предлага и професионален козметичен продукт, претърпял студено рафиниране. В сравнение с горещо пресованата проба, тя съдържа повече био-вещества и по-малко мазнини.
Какви свойства има козметичното кокосово масло?
Първите резултати се появяват след 2-3 седмици употреба. Когато го използвате: Текстурата на кожата е изравнена. Подуването под очите изчезва. Регулира се производството на мастна секреция. Стареенето на кожата се забавя. Раздразнението и пилингът, мазният блясък върху мазната кожа изчезват. Пресушеният епидермис получава дълбока хидратация. Антиоксидантният комплекс намалява фините бръчки, естествените антисептици имат противогъбично и противовъзпалително действие. В комбинация с минерали, бета-ситостеролът стимулира клетъчното делене, синтеза на колаген и възстановява липидната матрица на повърхностния слой. Ефектът е подобен на плацентарната козметика на базата на растителни фитохормони, които премахват признаците на стареене.
Химически състав
Резултатът се дължи на факта, че нерафинираното масло от тропически ядки съдържа комплекс от мононенаситени и полиненаситени мазнини (90%). Овлажняване и изглаждане на кожата осигурява комплекс от витамини и триглицериди.
Състава на 8 различни киселини: палмитинова; лаврова; линолова; миристинова; стеаринова; каприлова; арахидонова. олеинова.
Съдържа и био-вещества, необходими за поддържане на младежката кожа. Това са витамини от група В, А, С, Е, РР; микроелементи – калций, фосфор, селен, цинк, желязо.
Ползите от нерафинираното кокосово масло в козметиката
Натурален продукт – алтернатива на скъпите кремове за елиминиране на лицевите бръчки в периорбиталната зона. Нанесеният прозрачен слой около очите регулира дълбочината на каналите, спира стареенето. Кокосовото масло в козметологията се добавя към маски, лосиони за тяло. То старателно премахва грима върху чувствителната кожа, без да уврежда липидния слой. Насърчава растежа и плътността на миглите, придава тъмен нюанс. В студения сезон замества дневния крем. Продуктът е намерил приложение и при мъжете – то се прилага върху лицето, вместо крем за бръснене.
Козметология и лечение
Тъй като са включени каприловите и лауриновите киселини с антибактериални свойства, лесно е да се отървете от сърбежа и пилинга с дерматит и екзема с тяхна помощ. Можете да нанесете продукта върху засегнатата област в чист вид или да добавите няколко капки към мехлема. По този принцип се лекуват акне, лишеи и рани. Натуралната формула насърчава образуването на нови клетки и бързата регенерация на тъканите.
Препоръки за употреба и съхранение Кокосовото масло няма противопоказания, подходящо за грижа за млада и зряла кожа. Трябва обаче да се помни, че: При ежедневна употреба той може да спре порите и да провокира образуването на мастни тапи. Следователно, 20 минути след нанасянето, остатъците трябва да бъдат напоени със салфетка. Тези с мазна кожа трябва да спазват условията – почистете старателно епидермиса със скраб, нанесете върху лицето не повече от 2 пъти седмично.