Витамин C – ето защо е толкова полезен за организма
Витамин C е вероятно най-известният витамин заради неговата роля в борбата с настинките и грипните състояния. Той е важен за поддържане на съединителната тъкан, хрущялите и сухожилията в тялото.
Витамин С е основният водоразтворим антиоксидант в клетките на кръвта и тъканите.
Освен това предпазва мускулните клетки от увреждане на свободните радикали. Витамин С подпомага и образуването на колаген.
Храни богати на витамин C: цитрусови плодове, портокалов сок, ягоди, домати, червени чушки и броколи
Препоръчителен дневен прием: Мъже – 90мг, Жени – 75 мг
Витамин С е необходим:
за развитието и функционирането на кожата, венците, зъбите, костите,
за нормално заздравяване на рани,
за увеличаване на съпротивлението на организма, предотвратяване на пролетна умора и стрес,
за намаляване на образуването на нитрозамини,
да превърне фолиевата киселина в тялото във фолати,
за нормална мозъчна функция,
за контрол на синтеза на стероидни хормони, за синтеза на жлъчна киселина от холестерола и регулиране на нивата на холестерола в кръвта,
за засилване на абсорбцията на нехемово желязо (т.е. от храни от растителен произход).
Витамин С се разгражда лесно, когато е изложен на температура, кислород и светлина. Ето защо:
не съхранявайте и не накисвайте зеленчуци и плодове във вода,
използвайте течността, останала след готвене на зеленчуци,
дръжте пресни плодове в хладилникa, отворени за не повече от 2-3 дни.
В сравнение с други хора пушачите се нуждаят от повече витамин С (30 mg повече на ден). Бременните и кърмещи майки също се нуждаят от повече витамин С (10 mg повече на ден). Дефицитът на витамин С може да се прояви в намалена способност на организма да се съпротивлява на окислителните процеси, при изтощение и раздразнителност. При продължителен дефицит на витамин С може да се развие скорбут. Симптомите на скорбут се появяват, когато нивото на витамин С в кръвната плазма падне под 11 mcg / l или общото снабдяване на тялото е под 300 mg. Скървията е изключително рядко състояние. Бионаличността на витамин С в дози не повече от 100 mg е най-малко 80%, при 200–500 mg – 60–70%, при дози над 1000 mg – по-малко от 50%.
Големите количества витамин С могат да доведат до диария и други храносмилателни разстройства, а при хора със свръхчувствителност към аскорбинова киселина, до повишено образуване на камъни в бъбреците. Най-добрите източници на витамин С са зеленчуци и плодове, сокове; шипка, червен касис, къпина, ягода, цитрусови плодове, зеле, броколи, праз, грозде, малина, домат, карфиол.
Физическата активност е пряко свързана със здравето ни.
За да бъде спортът истинско удоволствие, то трябва костите, мускулите и ставите да работят гладко и без проблеми.
В допълнение, физическата активност изисква определен хранителен режим, който да снабдява тялото с необходимите за него полезни вещества. Магнезият, калцият и витамин C са от изключително значение за състоянието на целия опорно-двигателен апарат.